Simona Halep se califică în semifinale la Roland Garros

0
24

Simona Halep s-a imous în fața lui Elina Svitolina, scor 2-1, obținând astfel calificarea în semifinalele competiției, acolo unde o va întâlni pe Pliskova.

Românca a început greu partida, pierzându-și primele două servicii, jucătoarea din Ucraina conducând cu 5-0 în primul set. Simona și-a câștigat următoarele două servicii, reușind un break, scor 5-3. Svitolina a servit pentru set, pe care și l-a adjudcat cu scorul de 6-3.

Setul secund a fost început la fel de prost de Halep, ucraineanca având 5-1. Jucătoarea noastră a dat semne de revenire, reușind să câștige două game-uri pe serviciul adversarei, egalând scorul, 5-5. Românca și-a câștiga serviciul, urmând ca apoi să reușească un nou break, câștigând setul secund cu scorul de 7-6, după tiebreak.

În ultimul set al confruntării, Simona Halep s-a impus categoric cu scorul de 6-0.