Simona Halep joacă miercuri în sferturile de finală de la Roland Garros

0
26
Romania's Simona Halep waits for the ball during their French tennis Open round of sixteen match against USA's Sloane Stephens at the Roland Garros stadium in Paris on June 2, 2014. AFP PHOTO / MIGUEL MEDINA (Photo credit should read MIGUEL MEDINA/AFP/Getty Images)
Photo credit: MIGUEL MEDINA/AFP/Getty Images

Simona Halep se duelează miercuri, 7 iunie, cu Elina Svitolina în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros. Confruntarea este programată cu începere de la ora 15.00 și poate fi urmărită pe Eurosport.

Românca a trecut în optimi de Suarez Navarro, scor 2-0 (6-1, 6-1) într-o confruntarea care a durat o oră. De partea cealaltă, Svitolina a trecut de Martic, scor 2-1 (4-6, 6-3, 7-5) după două ore de joc.

Cea mai recentă confruntare între Simona Halep și Elina Svitolina s-a consemnat la Roma, atunci când ucraineanca s-a impus cu scorul de 2-1 (4-6, 7-5, 6-1).

Traseul până în sferturile de finală

Elina Svitolina

Turul 1: Iaroslava Șvedova 2-0 (6-4, 6-3)
Turul 2: Țvetana Pironkova 2-1 (3-6, 6-3, 6-2)
Turul 3: Magda Linette 2-0 (6-4, 7-5)
Optimi de finală: Petra Martici 2-1 (4-6, 6-3, 7-5)

Jucătoarea din Ucraina a petrecut 6 ore și 39 de minute pe teren la acest turneu.

Simona Halep

Turul 1: Jana Cepelova 2-0 (6-2, 6-3)
Turul 2: Tatjana Maria 2-0 (6-4, 6-3)
Turul 3: Daria Kasatkina 2-0 (6-0, 7-5)
Optimi de finală: Suarez Navarro 2-0 (6-1, 6-1)

Românca a petrecut 4 ore și 46 de minute pe teren la această ediție de Roland Garros.

„Întâlnesc o adversară care joacă foarte bine anul acesta. Am pierdut în fața ei în finala de la Roma, accidentată fiind. Nu sunt deloc bucuroasă cu ce s-a întâmplat atunci. Acum am însă o nouă șansă, o nouă provocare. Va fi greu, dar sunt gata să joc. Mai bine să mă învingă, dacă e mai bună, decât să pierd meciul pe propriile erori. Voi face tot ce pot.

Oricine poate câștiga turneul, toate ne dorim acest lucru, toate o să muncim și o să dăm pe teren tot ce avem ca să câștigăm acest turneu, însă din punctul meu de vedere sunt departe de a mă gândi la titlu, deocamdată sunt doar în sferturi, mai am meciuri grele, dar visul rămâne.”, a declarat Simona Halep.