Remiză pentru Gaz Metan. ACS Poli merge la baraj.

0
32

Gaz Metan Mediaș a remizat pe teren propriu, scor 2-2, împotriva celor de la ACS Poli Timișoara. Confruntarea a contat pentru ultima etapă a play-out-ului Ligii 1.

Medieșenii au deschis scorul în minutul 13, Eric marcând un gol superb din lovitură liberă. În minutul 24, același Eric a majorat avantajul gazdelor, marcând la colțul lung. Buziuc a fost aproape de gol în minutul 28, însă a fost oprit de Curileac. Munteanu a profitat de o gafă în defensiva timișorenilor, trecând de portarul oaspeților, însă șutul acestuia a mers mult peste poartă. Popovici a redus din handicap, driblându-l pe Greab, apoi înscriind simplu.

După pauză, jocul a fost puțin mai echilibrat, cu mai puține ocazii de gol. Mailat a adus egalarea în mintul 81, marcând după o centrare a lui Popovici.

În urma acestui rezultat, Gaz Metan se menține pe locul secund al clasamentului, în timp ce Poli Timișoara va juca barajul pentru rămânerea în Liga 1, împotriva celor de la UTA Arad.