Măgura Cisnădie părăsește Cupa României după înfrângerea cu HC Dunărea Brăila

0
30

Măgura Cisnădie a suferit un eșec pe terenul lui HC Dunărea Brăila și a părăsit Cupa României la handbal feminin încă din faza optimilor de finală. Formația din Cisnădie a pierdut cu scorul de 31-26 pe malurile Dunării.

Echilibrul a fost păstrat doar în primele 8 minute ale jocului, când gazdele conduceau la limită, 4-3. La pauză scorul avea să fie 15-9 pentru gazde, după ce Nicoleta Tudor reducea din deficitul echipei din Cisnădie. Brăilencele aveau să domine jocul, iar echipa vizitatoare nu a putut decât să mai reducă ecartul pe final.

Oana Apetrei a fost cea mai bună jucătoare de la Măgura Cisnădie cu 8 goluri. Ada Moldovan a înscris 6 goluri, iar Ionela Goran a adăugat 4 goluri.

Bianca Tiron a principala marcatoare a gazdelor tot cu 8 goluri. Gabriella Szucs și Gabriela Perianu a înscris fiecare câte 4 goluri.