Înfrângere pentru CSS Sibiu U16 în primul meci al turneului final

0
29

CSS Sibiu U16 a cedat în fața celor de la Olimpia București, scor 33-68, în primul meci al turneului final disputat la București.

Prima jumătate a sfertului inaugural a fost echilibrată, urmând ca echipa gazdă să se desprindă și să câștige sfertul cu scorul de 19-10. În sfertul scund, sibiencele au marcat doar 4 puncte, scorul pauzei fiind 40-14 în favoarea bucureștencelor. După revenirea de la cabine, CSS Sibiu nu s-a regăsit, marcând 5 puncte în penultimul act. În aceste condiții, Olimpia București se impune cu scorul de 68-33.

Dariana Bichiș a fost cea mai bună marcatoare a sibiencelor cu 9 puncte la care a mai adăugat 3 recuperări. Bianca Nan a terminat confruntarea cu 8 puncte și 8 recuperări.

Pentru bucureștence s-a remarcat Claudia Sandu cu 21 de puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.

CSS Sibiu se duelează în a doua zi a turneului cu LAPI Dej, confruntare programată joi, 11 mai, cu începere de la ora 16.00.