Gaz Metan se califică în sferturile Cupei României

0
327

Gaz Metan Mediaș se impune pe terenul celor de la CS Mioveni, scor 1-0, într-o partidă ce a contat pentru optimile de finală ale Cupei României.

Roberto Romeo a deschis scorul în minutul 12, rămânând singur cu Croitoru, după o pasă a lui Ovidiu Bic. Italianul a șutat pe lângă portarul gazdelor, aducându-și echipa în avantaj. Gazdele au fost aproape de a egala în minutul 15, însă Pleșca a scos mingea deviată cu capul de Năstăsie. CS Mioveni a pus presiune pe poarta lui Răzvan Pleșca în finalul primei reprize, însă medieșenii au intrat la cabine în avantaj.

Debutul reprizei secunde a fost unul lipsit de ocazii importante de gol. Din minutul 61, Gaz Metan evolează în inferioritate numerică, după ce De Vriese a văzut al doilea cartonaș galben. Burnea a pătruns în careu, trage în forță, însă Pleșca respinge în corner.

Echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României până în acest moment sunt Politehnica Iași, CS U Craiova, FC Botoșani și Gaz Metan.

Echipele de start

Mioveni: Croitoru – Trașcu, Gugu, Ichim, Rădescu, Negoiță, Mîrzeanu, Ayza, Burnea, Andor, Năstăsie
Rezerve: Sima – Alexe, Pirtea, Florescu, Vintilă, Neacșu, Ivan

Gaz Metan: Pleșca – Popovici, Cristea, Sîrghi, De Vriese, Neagu, Bic, Surugiu, Romeo, Tîrcoveanu, Buziuc
Rezerve: Greab – Bușu, Pop, Zderic, Manole, Olaru, Golubovic