Gaz Metan ratează șansa de a urca pe primul loc al play-out-ului

0
26

Gaz Metan Mediaș a cedat pe terenul celor de la CSM Iași, scor 0-1, într-o partidă ce a contat pentru etapa a 11-a din play-out-ul Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 7, Bole marcând din centrarea lui Panțîru. În minutul 34, Greab a avut o ieșire greșită, faultându-l în careu pe Bole. Portarul medieșenilor și-a reparat greșeala, apărând lovitura de la 11 metri. Înainte de intrarea la cabine, ieșenii își puteau mări avantajul, însă portarul Gazului l-a blocat pe Bole.

Repiza secundă a fost una cu puține ocazii importante de gol. Eric de Oliveira a văzut al doilea cartonaș galben după o simulare, fiind eliminat în minutul 88. Ovidiu Bic a fost aproape de a marca în propria poartă, mingea respinsă de acesta loviind bara porții.

În urma acestui rezultat, CSM Iași își consolidează poziția de lider cu 38 de puncte, în timp ce Gaz Metan se află pe poziția secundă cu 34 de puncte.