Gaz Metan pierde la scor cu FCSB

0
228
Florin Tanase (S), de la FCSB, lupta pentru balon cu Akaki Khubutia (D), de la Gaz Metan Medias, in timpul meciului de fotbal din etapa a X-a a Ligii 1, disputat pe Arena Nationala, duminica 17 septembrie 2017. ALEXANDRA PANDREA / MEDIAFAX FOTO

Gaz Metan Mediaș a cedat pe terenul celor de la FCSB, scor 0-4 , într-o partidă ce a contat pentru etapa a 10-a a Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 13, De Amorim marcând de la aproximativ 10 metri din mingea respsinsă de Greab. La câtevea minute după primul gol, Florin Tănase a reluat cu capul, însă portarul medieșenilor a reținut fără probleme. Prima repriză a confruntării a fost lipsită de ocazii importante de gol pentru formația lui Cristian Pustai.

În debutul reprizei secunde, Florin Tănase a majorat avantajul bucureștenilor, marcând din 6 metri din centrarea lui Popescu. Golul trei a venit în minutul 55, Tănase reușind dubla cu un șut din afara careului. Dennis Man a marcat golul patru pentru echipa din capitală. Alexandru Greab a apărut o lovitură de pedeapsă, executată de Gnohere în minutul 89.

După acest rezultat, FCSB se află pe locul secund al clasamentului cu 21 de puncte, în timp ce Gaz Metan rămâne pe penultima poziție cu 4 puncte.

Echipele de start

FCSB: Fl. Niță – Enache, Planic, Larie, Momcilovic – Ov. Popescu, Vl. Achim (Nedelcu 46) – Man, Tănase (Benzar 64), De Amorim (Coman 46) – Gnohere
Rezerve: Stăncioiu – D. Benzar, Nedelcu, Pleașcă, Fl. Coman, Artur Jorge, R. Benzar
Antrenor: Nicolae Dică

Gaz Metan: Grab – De Vriese, M. Constantin, Khubutia, Voicu (Buziuc 65) – Mitic, Danci (Popovici 46), Bic – Curtean (Romeo 60), Golubovic, Olaru
Rezerve: Pleșca – Sîrghi, Buziuc, Lokaj, Popvici, Manole, R. Romeo
Antrenor: Cristian Pustai