0
34

Gaz Metan II a remizat în etapa inaugurală a Ligii a 3-a, pe terenul celor de la Unirea Alba Iulia, scor 1-1. Golul medieșenilor a fost marcat de Hăjmășan în minutul 37.

Gazdele au deschis repede scorul, Selagea marcând dintr-un penalty, obținut de Al. Giurgiu, după un duel cu Grădinar. Golul egalizator a venit în minutul 37, Hăjmășan marcând cu un șut din careu, la colțul lung.

Juca a fost aproape de a aduce Gazul în avantaj, Al. Giurgiu îndepărtând balonul din apropierea porții. În minutul 64, Morar a tras puternic din careu, dar Cristea a respins spectaculos. Portarul Gazului, D. Cristea a fost omul meciului, blocând foarte bine poarta echipei medieșene.

Unirea: Căt. Suciu – Apetri (84, S. Fulea), Scrob, Ad. Matei, Al. Giurgiu – B. Ștef (41, F. Morar), I. Grozav, Selagea, Tat (69, An. David) – Lăsconi, S. Turuş (46, Al. Man); rezerve V. Răducanu, An. David, Onacă, Davidaş, S. Fulea. Antrenor Adorian Himcinschi.

Gaz Metan: D. Cristea – Grădinr, Băcilă, Pop, Juca, Bîrză, Buziuc, Hăjmășan, Capră (58, Mîndrean), R. Trif (88, Cioban), S. Iorga (76, Bîrsan); rezerve Ciupercian, Cioban, Ilaș, Bîrsan, Toșu, Savu, Mîndrean. Antrenor Dumitru Solomon