FC Hermannstadt învinge și rămâne liderul ligii secunde

0
38

FC Hermannstadt se impune pe teren propriu în fața celor de la ASU Poli Timișoara, scor 1-0, într-o partidă ce a contat pentru etapa a 7-a a ligii secunde. În urma acestui rezultat, sibienii se mențin pe prima poziție a clasamentului cu 18 puncte.

În minutul 5, Tătar trage din voleu o minge respinsă de la 23 de metri, portarul timișorenilor reținând. Sabin Lupu centrează de pe partea stângă pe linia de șase metri, colo unde Petrescu reia cu capul, însă Bozoancă respinge și apoi reține. Rusu pătrunde în careu, pasează pentru Neagu, care trage pe poartă, însă portarul celor de la ASU Poli are o intervenție foarte bună și respinge în lateral.

O nouă ocazie importantă a fost consemnată în minutul 40, Rusu trimite peste apărarea timișorenilor, Petrescu deviază ușor, însă Bozoancă respinge în lateral. Golul avea să vină în minutul 41, Bogdan Rusu profitând de o eroare a portarului, trimițând simplu în plasă. Echipa sibiană a fost cea care a dominat prima repriză a confruntării, punând presiune pe adversar.

Herghelegiu a fost aproape de a majora avantajul echipei sale, șutul acestuia fiind respins de Bozoancă. În minutul 87, Bădăuță le-a dat emoții suporterilor sibieni, însă Căbuz a reținut șutul acestuia. Krausz a avut două șanse de gol, mingea acesuita fiind respinsă de defensiva sibiană.

Următorul joc pe care îl va disputa FC Hermannstadt va avea loc pe 16 septembrie, pe terenul celor de la Știința Miroslava. În etapa următoare, Poli Timișoara primește vizita celor de la CS Balotești.