CSU Sibiu U18 pierde în fața Stelei CSM în primul meci de la turneul final

0
26

Echipa U18 masculin a lui CSU Sibiu a pierdut primul meci de la turneul final de la București. Elevii lui Alexandru Kovacs au cedat cu scorul de 72-59 în fața Stelei CSM EximBank.

Partida a fost controlată încă din start de steliști. Aceștia și-au creat un avantaj de 23 de puncte în prima repriză, după 20-11 în primul sfert și 24-10 în cel de-al doilea. După revenirea de la cabine, sibienii au câștigat ambele sferturi însă nu au putut decât să reducă din handicap, scor final Steaua CSM EximBank 72, CSU Sibiu 59.

Victor Bogdan și Sebastian Costeiu au principalii remarcați din trupa sibiană. Primul a terminat cu 15 puncte, 8 pase decisive și 6 recuperări, iar cel de-al doilea cu 15 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. Paul Bogdan a adăugat 13 puncte, iar Vlad Golea 12.

Marius Măciuca, de la Steaua, a fost cel mai bun marcator al meciului cu 23 de puncte, iar Alexandru Coconea a totalizat 21 de puncte. Daniel Ioniță a impresionat cu 17 puncte, 25 de recuperări și 2 pase decisive.