CSU Sibiu U18 a pierdut categoric în fața celor de la Știința

0
30

CSU Sibiu a cedat în fața celor de la Știința București, scor 44-93, în ultima confruntare din cadrul grupelor turneului final U18. În urma acestui rezultat, juniorii sibieni au ratat calificarea în semifinale.

Bucureștenii au început în forță partida, câștigând primul act al confruntării cu scorul de 25-12. Echipa lui Alexandru Kovacs a reușit un sfert secund foarte slab, marcând doar patru puncte. În aceste condiții, Știința a intrat la cabine cu un avantaj de 33 de puncte, scor 49-16. Echipa din capitală a reușit să câștige și ultimele două sferturi, impunându-se cu scoryl de 93-44.

Știința București a terminat pe primul loc al grupei cu 3 victorii și nici o înfrângere. CSU Sibiu a terminat Grupa A cu o victorie și două înfrângeri.

Ovidiu Ghergină a fost principalul marcator al bucureștenilor cu 23 de puncte la care a mai adăugat 10 recuperări și o pasă decisivă.

Victor Bogdan a terminat partida cu 13 puncte, 3 recuperări și 5 pase decisive.