CSU Sibiu pierde la o posesie meciul 3 cu Steaua CSM EximBank

0
32

CSU Sibiu a fost aproape să preia pentru prima dată avantajul în seria cu Steua CSM EximBank din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2016/2017.

Echipa condusă de Dan Fleșeriu, după un prim sfert echilibrat, a fost mereu în spatele adversarului și a căutat mereu să revină petabelă. Bucureștenii auavut și 9 puncte avantaj în sfertul decisiv. Sibienii nu au cedat, iar Mijajlovic cu două coșuri de 3 puncte a relansat partida. Runkauskas și Curry nu au fost preciși de la linia de libere și au oferit șansa echipei vizitatoare să schimbe soarta partidei. Cu 8 secunde de joc diferența de pe tabelă era de doar două puncte. La ultima fază sibienii nu au mai fost lucizi, mingea a ajuns la Cooper care a aruncat un air ball din zero grade. Steaua CSM EximBank avea să câștige cu scorul de 81-79.

Bogdan Popescu a fost cel mai bun jucător al Sibiului cu 25 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Igor Mijajlovic a contribuit cu 14 puncte, Cooper cu 13 și Lalovic cu 11.

Marius Runkauskas a fost cel mai bun stelist cu 23 de puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări.

Meciul 4 dintre Steaua CSM EximBank și CSU Sibiu va avea loc miercuri, 10 mai, cu începere de la ora 18:30.